pondělí 20. září 2010

Letos jsem prošvihl kde co...


...a také narozeniny ukulele!

23. 8. 1879, tedy před 131 lety, loď Ravenscrag s portugalskými přistěhovalci z ostrova Madeira, po dlouhých čtyřech měsících cesty, nakonec přistála v Honolulu.
Na oslavu jejich příjezdu
si Joao Fernandes půjčil od přítele braguinhu, seskočil z lodi na molo a začal hrát lidové písně z jeho rodné země. Havajané, kteří se přišli podívat do přístavu, byli velmi překvapeni rychlostí prstů hudebníků na hmatníku nástroje a nazývali nástroj "`ukulele", tedy v překladu "bleší skákání". Později čtyři z Portugalců upravili braguinhu a začali s výrobou nového nástroje.
Tak zní jedna z více legend o zrození hudebního nástroje a jeho názvu - ukulele.

V 'ukulele jsou zkombinovány prvky z cavaquinho z Portugalska a braguinhy a rajão z Madeiry, poblíž Kanárských ostrovů.

Cavaquinho (jinak také
machimbo, machim, marchete, machete) vypadá jako malá kytara se čtyřmi strunami. Jeho staré ladění bylo DABE. Portugalští námořníci na svých cestách v 15. a 16. století šířili cavaquinhos k jiným kulturám a ovlivnili tím na Maderiře braguinhu, brazilské cavaquinho a tím později i ukulele na Havaji.

Rajão pocházející z Madeiry má 5 strun a jeho
ladění DGCEA se stalo základem ladění dnešní ukulele.

Havajské sopránové ukulele má 4 struny stejně jako braguinha, ale je naladěno GCEA. Tedy bez jedné struny stejně jako rajão.


4 komentáře:

 1. No prosím, zase jsem se něco nového dozvěděla, jenže se mnou je to těžký, počítám, že to v té makovici nepodržím :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za komentář. Čím se se zájmem nezabývám, tak v poslední době zapomenu také. Na informace máme přece knihy a internet. :-))

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jsem se k Vám dostala, ale te´d zase já neumím udělat RSS. NULI

  OdpovědětVymazat
 4. Díky,povedlo se a teď už jen budu číst Vaše zajímavé články z oboru,o kterém téměř nic nevím (jen 2 pojmy o ukulele - Nohavicův Milionář a trampská Lká ukulele tmou ...:-), ale který je hodně krásný ...NULI

  OdpovědětVymazat