středa 21. dubna 2010

Benefice Rosti ČapkaV neděli 18.4.2010 od 18h do cca 23h ve Velkém sále Lucerna probíhala již po několikáté Benefice Rosti Čapka.

V rámci směsi rozličných žánrů, které spojují hudební nástroje vyrobené Rosťou Čapkem se sešlo množství výborných muzikantů a skupin. Tento večer jsme mohli slyšet jazz různých druhů , folk, bluegrass, country, irskou hudbu, bluegrass, ale zazněla též vážná hudba.
Koncert byl i netradiční oslavou. Legendárnímu banjistovi Marko Čermákovi (skupiny White Stars, Greenhorns a Paběrky) pogratuloval Rosťa Čapek k jeho sedmdesátinám a předal mu na pódiu malé pětistrunné banjo. Sám Rosťa Čapek - známý výrobce banjových nástrojů a mandolín slavil tímto večerem 25 let od výrobení svého prvního banja.
Večerem provázeli fenomenální moderátoři a také sami muzikanti Marek Eben a Ondřej Havelka.
Byl omluven Jiří Suchý, který nás pozdravil z videozáznamu. Martino Coppo (mandolína - Itálie) zůstal trčet kdesi na letišti vzhledem k zastavení letového provozu díky islandské sopce.
Potom už následovala plejáda hudebníků. Petr Brandejs Band, Jan Čapek, Petr Malásek (piano),
Ondřej Ruml, Vojtěch Zícha,Marek Eben,

Radim Zenkl (mandolína - USA),


Ondřej Havelka & His Melody Makers,Kapitán Kid, Jaroslav Samson Lenk, Eliška Ptáčková, Jakub Svoboda, Pavlína Jíšová a přátelé, absolventi Konzervatoře Jana Deyla, Ivan Mládek & Banjo Band a další umělci.Úplný závěr spočíval ve vystoupení všech účinkující a zpívání písně "Růže z Texasu" na památku nedávno zesnulého Waldemara Matušky. Ten se benefice zůčastnil před třemi lety...

Výtěžek z koncertu a dary sponzorujících firem byly věnovány Konzervatoři Jana Deyla a střední škole pro zrakově postižené, která slaví 100. výročí svého založení - to bylo třetí jubileum tohoto nedělního večera.
Někteří mimopražští nadšenci, kteří si na tento nádherný večer rezervovali svůj čas, museli předčasně opustit sál kvůli daleké cestě domů. Třeba i na druhý konec republiky. Většina diváků to vydržela a vnímala až do konce vynikající atmosféru koncertu.

Nikdy jsem na podobné akci nebyl a tak nelze srovnávat, ale mohu říci, že to pro mne byl nevšední zážitek.

Žádné komentáře:

Okomentovat