středa 25. ledna 2012

Že by mizela středoevropská ukulelová poušť?

Včera jsem byl navštívit prodejnu s hudebními nástroji za účelem zakoupení kapodastru. A také tradičně, jak to dělám jednou za čas, na "čumendu".
A...a zůstal jsem skoro paf!
Zprvu jsem si myslel, že je to prodejna někde za hranicemi naší milované vlasti. Tak na mne zapůsobila stěna plná zavěšených ukulele!
Poprvé jsem v reálu něco takového viděl v Regensburgu při koupi svého druhého a kvalitnějšího ukulele.

Přede mnou byly zavěšeny nejen Lanikai, Eddy Finn, Tenson a Savannah, ale také docela slušný výběr nástrojů značky Ohana a dokonce tam visel Fender!

A to maličké Ohana uprostřed dole na druhém obrázku mě připadá, že je to určitě sopraninové ukulele!  Pokud vím, tak některé značky uvádějí velikost pouhých 40cm.
No, bylo to vedle sopránu viditelně menší..


Ceny začínaly někde u 1600,-. Nejčastěji se však pohybovaly okolo cca 2500,-, 3000,- a 5000,-.  
Zahlédl jsem tam jednou (myslím že jsem se nepřehlédl) dokonce 14000,-. 
Ale při vyzkoušení nástrojů jsem dal za pravdu přísloví "za málo peněz - málo muziky". A tady ta muzika pod mými prsty byla zvukově docela slušná!

Čas příjemně ubíhal. Sám jsem si k prodloužené návštěvě prodejny vymyslel omluvu. Za okny se totiž silně začal sypat sníh a než bych došel na metro, byl bych určitě mokrý! Na kapodastr na pultu u pokladny jsem téměř zapoměl...
Také se mě zalíbilo a zároveň bylo to pro mne neobvyklé, když jedna z prodavaček při mém odchodu přistoupila k vystaveným ukulele a zkoušela je dolaďovat, tak aby byly alespoň orientačně naladěné.

Odcházel jsem z Děkanské vinice zcela mimo sebe a jako v příjemném snu, i když příjemné pocity se mísily s nedůvěrou. Prostě jsem tomu stále nemohl uvěřit!Další šok mě čekal na internetu v podobě pozvánky na Ukulele Workshop! 
25. 1. 2012 od 17.00 na prodejně Kytary.cz v Ostravě Povídání o ukulele a základy hraní.
Workshopem bude provázet René Souček.
Písničkář z Frýdku-Místku hrající vlastní tvorbu jak na
kytaru, tak poslední dva roky na ukulele, které mu velmi
učarovalo. Jeho texty jsou jakoby ze života s prvky
autobiografičnosti. 

Bohužel, z Prahy do Ostravy je daleko. I když Pendolino vzdálenost značně časově zkracuje, jsem pracovně vázán... 

 Závěr:
Už je to tady! 
Středoevropská ukulelová poušť patrně začíná mizet. 
Tento fakt má ovšem i své záporné aspekty.
Pozvolné rozšíření a nedej bože následná epidemie UAS ( 'Ukulele Acquisition Syndrome)
Odborné pojednání viz:
http://odowakk.blogspot.com/2011/04/ohrozuje-nas-hrozba-nakazy-uas.html

Poznámka: 
Vzhledem k předchozím faktům, nahrazuje tento článek pokračování stati o UAS. Příspěvek měl být zaměřen na možnost (či zatím nemožnost) této nákazy u nás.

 Prameny: foto moje

10 komentářů:

 1. Pane jo, vypadá to moc hezky, ale jestli stoupá poptávka, tak určitě budou stoupat ceny a než se tam přiřítím nakoupit...

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je moc dobře, že sis pořídil fotodokumentaci, máš aspoň důkaz, že to nebyl žádný sen, ale skutečnost. To maličké ukulele je moc krásné, věřím, že ukulelista musí tát a jihnout. :-))

  OdpovědětVymazat
 3. Kým si neprišiel ku mne na blog, ani som netušila, že existuje nejaké ukulele. Vážne. Toto som sem napísala aj kvôli tomu, že som prišla preskúmať, či mi odíde komentár pod profilom z wordpressu :-)
  ...Nejde to, tak sa idem odoslať ako anonym. Daniela

  OdpovědětVymazat
 4. I já se pokusím po desáté a půlté o odeslání, pokusného ukulelepokusu. Anna

  OdpovědětVymazat
 5. A vida, jako anonym, jsem vzata na milost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za všechny příspěvky. Dostal jsem ohlasy spíše od ukulelových nadšenců na různých fórech, že prodej a sortiment nástrojů se u nás rozbíhá.
   Musím konstatovat, že v poslední době mě blbne vkládání a časy příspěvků i zde na vlastní blog!
   Pokoušel jsem se o to 3x!

   Vymazat
 6. Myslela som, že zareaguješ na moju poznámku o ukulele. Je to naozaj fakt, že ten druh hudby bol v Čechách viac známy ako u nás na Slovensku. Tým nechcem hovoriť za všetkých občanov SR :-) Pekný začiatok nového týždňa želám!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Danielo, snad jsem Tě ničím neurazil, že jsem neodpověděl hned na tvoji poznámku. Jestli Tě to zajímá, tak před časem jsem zkoumal stav ukulele na Slovensku.
   Na Slovensku se normálně ukulele prodává, to ano:
   http://www.bigmusic.sk/ukulele/?pageindex=2
   http://muziker.sk/ostatne-strunove-nastroje/ukulele-guitalele/mahalo_u-320-c.html

   Našel jsem s nadšením i web Ukulele.sk :-) a mé nadšení pohaslo, když se to ukázalo jako "Portál pre mamičky a ich dětičky".

   Asi určitá ukulelová komunita tam je, když se nástroje prodávají. Našel jsem i tohle fórum:
   http://forum.gitarista.sk/showthread.php?t=1805
   Ale všechno je to v rámci obecných dotazů v kytarových fórech.
   Vypadá to, že na Slovensku je zcela jinak rozvrstvená amatérská žánrová skladba hudby, patrně převažuje žánrově rock více než v Čechách. Nebo je tam ještě mocně zastoupen folklór? Nevím třeba jak je to na Slovensku s folkem, country a trampskou muzikou, protože si myslím, že tam se asi ukulele nejvíce v našich středoevropských krajích uplatní (neznám nikoho, kdo by u nás hrál havajskou hudbu).
   No a nicméně ze zkušenosti vím, že slovenští ukuleloví uživatelé chodí většinou na české weby a fóra.
   To je tak z mých zvědavých průzkumů na internetu.

   Vymazat
 7. Aj country, folk a trampská muzika sa u nás toľko nepočúva a nehrá, ako u vás. To som tým chcela povedať. Nemám sa prečo urážať. Skôr som si myslela, že sa to dotkne teba, že som nepoznala ukulele :-) Možno aj preto pôsobil Košičan W. Matuška v Čechách. Aj keď je folklórnych skupín u nás dosť, nepovedala by som, že ľudia uprednostňujú folklór. Ja teda určite nie. Ale keď mám niekde možnosť folklór počuť, či vidieť, tak si ho pozriem rada. Na FB mám jeden kontakt (ženu) v mojom veku, ktorá tam pravidelne pridáva videá z youtube, na ktorých sú ľudové pesničky. Mne by ani nenapadlo, aby som si taký žáner na youtube vyhľadala :-(

  OdpovědětVymazat
 8. its will more beautiful, if in that picture, okulele with unique design :D

  OdpovědětVymazat