úterý 26. července 2011

Moravský kras...


...je plný krás!
Když bude čas,
přijedu zas.


Ach jo,
proč je vše hezké na druhé straně vyváženo problémy a lidmi, kteří je činí!

Když příjdete k vrcholu propasti Macocha, jistě Vás láká už, už podívat se z Horního můstku do propasti. Je Vám to však znemožněno provázkem, který ve vzdálenosti cca 2m před vyhlídkou zabraňuje vstupu na můstek! Za provázkem sedí u stolku sebevědomě tvářící se slečna, která na Vás žádá 20,-Kč, budete-li chtít pokračovat v chůzi až k zábradlí......
Ne že bych byl "škot", ale odepřel jsem si ten luxus jít na můstek a 20,-Kč nezaplatil. Něco se ve mě vzepřelo. Asi jsem možná divný, ale celé se to divné zdálo také mě. A v tomto napůl rozhořčeném rozpoložení jsem přemýšlel o tom, co by se mi stalo, kdybych vzal kus provázku, zahradil na Karlově mostě jeden výklenek a vybíral od zájemců za vstup třeba jen symbolickou jednu korunu. Ale potom následoval zájezd Poláků a ti "cvakali" dvacetikoruny jako diví. Šel jsem znechuceně pryč...

Ostatně ze středního můstku byl pohled nahoru i dolů lepší.

A musí se tam pěšky(bez vláčku a bez lanovky! Ó hrůza!)!

Později jsem v informacích viděl viset dokument Správy jeskyní české republiky o tom, jak se zde porušuje zákon o pozemních komunikacích č. 13/1977 Sb. §19 zamezením bezplatného používání komunikace (tzv. obecné používání). Na základě toho prý není povinost platit vstupné na horní můstek.
Jednoduše řečeno, jak se uvádí na internetu:
...dospělí platí za pohled do 138,7 metru hluboké propasti Macochy 20 korun, děti polovinu.
Obec, v jejimž katastru přístup na můstek leží, se před lety snažila vybírat peníze sama.
Po hádkách ale od toho upustila a cestu pronajala. Podnikatel pak začal vstupné vybírat sám.
"Vybírání vstupného, nebo v tomto případě průchodného, je podle nás neoprávněné. Věcí se budou zabývat naši právníci," řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.
Můstek navštíví ročně přes půl milionu turistů.
Předem neohlášené vybírání vstupného je podle Správy jeskyní překvapením pro cestovní kanceláře, které částku nezahrnuly do cen zájezdů.

Loni podnikatel uvažoval dokonce o tom, že Horní můstek ohradí plotem postaveným na cestě pronajaté od obce. Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras mu to ale neumožnila.
Do sporů vstoupil i Klub českých turistů (KČT), jenž v minulosti vyzval veřejnost, aby za vstup na můstek neplatila. Při vybírání poplatků se odehrálo již několik dramatických hádek.
Můstek vznikl přes 133 lety. Byl celoročně volně přístupný. Je v majetku státu, který jej před pěti lety za půl milionu korun opravil. Řečená obec si před asi 60 lety vydělala vybíráním vstupného za vstup na můstek na plynofikaci obce. Pak přestaly peníze vybírat. Dlouhodobou snahou obce je opět získat finanční podíl z turistickém ruchu v Moravském krasu.

Nevím jak Horní můstek, ale u Středního můstku je deska, že byl tento můstek postaven na náklady brněnského odboru Klubu českých turistů roku 1899.

V jiné internetové zprávě se píše, že příslušné ministerstvo dává za pravdu liteře zákona.

Ale vybírá se stále....

5 komentářů:

 1. V Moravském krasu i na Macoše, jsem byla kdysi dávno se školou na výletě. Vůbec si už nepamatuji jak to bylo s můstky, ale vzhledem k tomu, že mi nedělá dobře pohled z výšky, bych asi pohled do propasti s klidem oželela. S tím můstkem je to pěkná šupárna a jak je vidět, tak jsou na vychytralého podnikatele, všichni krátcí. Kdybych se náhodou, někdy na Macochu dostala, budu si pamatovat, že mám jít, na střední můstek. ;-))

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera. Pocházím z Moravy, a tak vítám obrázky známých míst.

  OdpovědětVymazat
 3. Opravdu pěkné obrázky.

  Já to taky stihl zadarmo.
  Dnes se vydělá opravdu na všem.

  OdpovědětVymazat
 4. Ešte som túto časť susednej krajiny nenavštívila. Ach, koľko toho je, čo by som rada videla. V jaskyni vôbec som nebola už desaťročia. Aspoň prostredníctvom tvojich fotografií som sa dostala do Moravského krasu. To zdieranie turistov je známe aj u nás....vraj na bratislavskom hrade môžeš použiť toalety za jedno euro. No podľa mňa dosť.

  OdpovědětVymazat
 5. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

  227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

  OdpovědětVymazat