Tak se mi to letos přece jen podařilo absolvovat. Sice jsem navštívil jen tři chrámy, ale myslím, že to stálo za to. Vlastně čtyři, ale v prvním to trochu znám a tak v chrámu Panny Marie Sněžné, po vyzvednutí orazítkované brožury a zběžné prohlídce jednoho z neznámých prostor, jsem pokračoval směrem na Staré Město pražské.
Uvádím zde úryvky z tisku:
Vyzvánění zvonů na stovkách chrámů v celé České republice dnes v podvečer zahájilo Noc kostelů, během níž se pro veřejnost otevřou křesťanské chrámy a modlitebny. K návštěvě běžně nepřístupných míst, na kulturní program i na mši zve přes 900 kostelů. Zahájení Noci kostelů ve všech chrámech provázela také společná modlitba.
------------------------------------------------------------------------------------------
"Můžeme vstoupit do prostorů, které formovaly naše náboženské, kulturní i společenské dějiny. V mnohých z nich se utvářely naše národní dějiny. V nich bylo požehnáno životu při křtu, v nich se uzavíraly sňatky, ale byla také konána poslední rozloučení. Život každého jednotlivce dostával, ale může i dnes dostat potvrzení o své jedinečnosti a významu," uvedl k Noci kostelů pražský arcibiskup Dominik Duka.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Noc kostelů se setkává s rostoucím zájmem farností a sborů, třeba v královéhradecké diecézi se zapojilo zhruba třikrát více kostelů než loni. K účasti se přihlásilo 131 kostelů, z toho 34 nekatolických. V pražské arcidiecézi se letos do Noci kostelů zapojilo již 85 chrámů, více než loni, kdy se během této akce v pražské arcidiecézi otevřelo 68 církevních staveb.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Tajemství kůrů, sakristií, krypt, modliteben a dalších prostor odhalí 12 církví sdružených nebo přidružených v Ekumenické radě církví ČR.
Myšlenka pozvat kohokoli v nezvyklou hodinu do kostela vznikla v Rakousku v roce 2005.
-------------------------------------------------------------------------------------------
Audio-vizuální zážitek však ještě čekal. V podobě barev a vlnek odrážených na barokní strop od velkého zrcadla pod vodou, dálkově řízeného bílého balónu s bílým fáborem, poletujícího po chrámu a samozřejmě také barokní (a trochu i jazzové) hudby pánů Stivína a Huga.
Následným zastavením toho večera byl chrám Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí. Byla to zároveň důstojná tečka za tímto zajímavým večerem v podobě varhaního koncertu na krásně zrekonstruovaných nejstarší varhanách v Praze.
Varhany pocházejí z roku 1673 a postavil je varhanář Hans Heinrich Mund z Kolína nad Rýnem.
Další fotografie a videa : https://picasaweb.google.com/mrodowakar/NocKostelu2752011?feat=directlink
Oto, opravdu jste se poměl, užil jste si vrchovatě. Kdo ví, co probíhalo na Vyšehradě, tam bych byla moc ráda. Kostel a hudba, to je prostě nádhera.
OdpovědětVymazatJá ani nevím, že se taková akce koná ...
Ještě jsem se nikdy této akce nezúčastnila, musí to být hodně romantické, když je v noci všechno ozářené světly a Praha má těch nádherných kostelů, na výběr. Docela bych se ráda podívala k Salvátoru, tam je myslím farář Halík, toho mám ráda, četla jsem pár jeho knížek. Na fotkách vidím, že tato akce měla v Praze velmi velkou návštěvnost. Tak díky, za parádní snímky.
OdpovědětVymazatKrásné obrázky.
OdpovědětVymazat